مسابقات لیوان چینی

امروزه بازی لیوان چینی (sport stacking) که بانام‌های چیدن لیوان (cup stacking) یا چیدن سرعتی (speed stacking) شناخته می‌شود تبدیل به یکی از بازی‌های محبوب شده است. این بازی معمولاً به کمک 12 لیوان انجام می‌شود و بازیکنی که در زمان کمتری دور خود را به پایان برساند، برنده خواهد بود. البته باید گفت که لیوان چینی به‌عنوان یک ورزش شناخته‌ شده است و فدراسیون لیوان چینی جهانی بدین منظور شکل گرفته است. انجام این ورزش فواید بسیار زیادی بر روی بدن به‌خصوص کارکرد مغز دارد، همچنین آموزش لیوان چینی در مدارس کمک زیادی به افزایش تمرکز و علاقه دانش آموزان می‌کند. با برگزاری کلاس‌های لیوان چینی در ایران، رشته ورزشی لیوان چینی رفته‌رفته به محبوبیت بیشتری خواهد رسید. بازی لیوان چینی در ایران هنوز امکان پیشرفت و ترقی بیشتری دارد و ازآنجایی‌که یک بازی و ورزش کم‌هزینه است می‌تواند در بین عموم مردم محبوبیت پیدا کند.

 

فواید برگزاری کلاس لیوان چینی

آموزش لیوان چینی هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌سالان فواید بسیار زیادی دارد، همچنین کلاس لیوان چینی اخیراً در لیست برنامه‌های آموزشی کلاس‌های تربیت‌بدنی قرارگرفته است. 4 مورد از مهم‌ترین فواید رشته ورزشی لیوان چینی عبارت‌اند‌ از:

  1. هماهنگی بین نیمکره راست و نیمکره چپ مغز: با افزایش ارتباط و همکاری بین 2 نیمکره، مغز قادر خواهد بود تا از توانایی خود به مقدار بیشتری استفاده کند. به همین دلیل ظرفیت آن برای انجام بسیاری از کار‌ها افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است ورزش لیوان چینی برای افراد در سنین بالا نیز فوایدی مانند پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون دارد.
  2. افزایش هماهنگی بین دست و چشم: ورزش لیوان چینی فاصله زمانی بین دیدن و انجام عکس‌العمل توسط دست را کاهش می‌دهد که در انجام فعالیت‌های روزانه و کسب مهارت‌های مختلف بسیار مفید خواهد بود.
  3. افزایش توانایی استفاده از هر دو دست: اکثر افراد تنها از یکدست برای انجام کار‌های خود استفاده می‌کنند، اما ازآنجایی‌که در رشته ورزشی لیوان چینی فرد حتماً باید از هر دو دست خود استفاده کند، درنتیجه توانایی فرد برای استفاده از هر دو سمت بدن افزایش می‌یابد.
  4. افزایش اعتمادبه‌نفس: مطالعات معتبر و جدید ثابت کرده است افرادی که توانایی استفاده از هر دو نیمکره مغز خود را دارند افرادی مصمم‌تر بوده و مشکلات را بهتر حل‌وفصل می‌کنند که این مسئله اعتماد به نفس آن ها را افزایش خواهد داد.
    علاوه بر فواید ذکرشده، برگزاری کلاس لیوان چینی برای دانش‌آموزان فواید زیاد دیگری به همراه دارد، این فواید شامل بهبود اختلال ریاضی، بهبود اختلال دیکته نویسی، بهبود اختلال خواندن و ایجاد روحیه کار گروهی می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید